Jak napisać książkę?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to pytanie zadaje sobie codziennie wiele osób. Każdego dnia, wydawnictwa dostają dziesiątki e-maili od ludzi pragnących spełnić swoje marzenie i wydać własną książkę. Jednak niektórzy tylko marzą, by ją napisać, ponieważ nie mają pojęcia, od czego zacząć.
Dziś postanowiłam przyjść z pomocą i jako pisarka beletrystyki podzielę się z Tobą kilkoma radami.

Pomysł na fabułę – od czego zacząć tworzenie historii?

Drogi przyszły Autorze! Na początku powinien zrodzić się w Twojej głowie pomysł na fabułę. Bez niego będzie ciężko, więc zastanów się, o czym chciałbyś napisać swoją książkę. Czy jej treść ma być rozrywkowa, czy pouczająca? Jeśli pouczająca, to jakie przesłanie ma ze sobą nieść? Jaki gatunek sam lubisz czytać?

Zamknij oczy, rozluźnij się. Wyobraź sobie idealną książkę. Na pewno wielokrotnie podczas czytania miałeś w głowie: „napisałbym to inaczej”, „dałbym inne cechy bohaterom, inaczej zachowaliby się w tej sytuacji” i tak dalej. Teraz masz na to okazję! Możesz stworzyć książkę, która będzie odpowiadała Ci pod każdym kątem. To jest właśnie magia pisania! Nie masz żadnych ograniczeń, więc puść wodze fantazji!

Jak uchwycić pomysł? Inspiracja może przyjść w każdej chwili

Z mojego doświadczenia wynika, że pomysł na książkę potrafi przyjść w najmniej oczekiwanym momencie – na przykład podczas sprzątania, spaceru z dziećmi czy oglądania filmu. W takich chwilach w głowie pojawiają się migawki scen, bohaterów, dialogów i tła fabularnego. Jeśli przydarzy Ci się coś podobnego, chwyć za kartkę i długopis, otwórz notatnik w telefonie lub włącz dyktafon, by jak najszybciej zapisać te myśli. Nawet skróty myślowe są lepsze niż poleganie na pamięci – warto zadbać o szczegóły już teraz, bo pamięć bywa zawodna!

Bardzo często zdarza się, że po spisaniu zalążka jakieś sytuacji, nasz umysł tworzy dalsze bądź wcześniejsze sceny. W ten sposób powoli, powoli historia tworzy się sama. Osobiście, lubię spisywać swoje pomysły, bo wiem, że tak łatwo, jak do mnie przychodzą, tak równie łatwo odchodzą i po prostu o nich zapominam w natłoku myśli.

Tworzenie konspektu

Kiedy masz już pomysł na fabułę, to warto zrobić sobie konspekt. Może mieć taką formę, jaką najbardziej ci odpowiada, aby wygodnie wszystko rozpisać, rozrysować. Mogą to być równoważniki zdań albo mapy myśli, osi czasu – cokolwiek, co przyjdzie Ci do głowy. Ważne, żeby zaplanować punkt kulminacyjny i rozwiązanie akcji.

Plan gotowy, ale czy to koniec?

Możesz pomyśleć: „Bułka z masłem! Mając konspekt, to już pójdzie z górki”. Niestety, muszę Cię ostrzec! Podczas pisania kolejnych rozdziałów na pewno zdarzy Ci się zmienić koncepcję. Ba! Możesz w połowie książki stwierdzić, że masz lepszy pomysł na punkt kulminacyjny i poprowadzić akcję w innym kierunku, niż wcześniej zamierzałeś. Właśnie dlatego pisanie książek uzależnia! Możemy w nich robić to, co nam się żywnie podoba. Jesteśmy panami swojego, a raczej bohaterów, losu.

Zakończenie i korekta: Przed wysłaniem do wydawnictw

Kiedy napiszesz ostatnie zdanie i postawisz ostatnią kropkę w swojej powieści, nie wysyłaj jej od razu do wydawnictw. Daj sobie odpocząć od tej historii. Odłóż ją, chociażby na miesiąc. Zapomnij o tym, co tam się działo, przeczytaj kilka innych książek. Dopiero wtedy wróć do swojego tekstu. Zobaczysz, że na niektóre wątki i sceny będziesz miał inne spojrzenie. Ulepszysz, dopieścisz, doszlifujesz wszystko to, co było niedociągnięte. Dopiero wtedy, po ponownym przeczytaniu i dokonaniu poprawek, wyślij tekst do wydawnictw. Tak, dobrze czytasz – liczba mnoga. Nie ograniczaj się, ponieważ czas oczekiwania na odpowiedź bywa długi. Co możesz wtedy robić? Na pewno nie ponaglać i nagabywać wydawców. Najlepiej zacząć pisać następną książkę.

Inspiracja do pisania: Jak się rozwijać jako autor?

Na koniec podzielę się z Tobą moim mottem: Żeby pisać, trzeba czytać. Im więcej czytasz, tym lepiej piszesz. Każda przeczytana książka rozwija nasze pisarskie umiejętności. Warto także pamiętać o uniwersalnym motcie: Nigdy się nie poddawaj!

Jeśli moje porady dla Ciebie to wciąż za mało, możesz znaleźć na rynku wydawniczym różne pozycje poradników, np. Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika Stephen King lub Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania Katarzyna Bonda.

Powodzenia! Każdy, kto ma w sobie pasję do pisania, ma szansę stworzyć coś wyjątkowego.

Aneta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasza strona internetowa używa plików cookies, aby poprawić jej działanie oraz dostosować treści do Twoich potrzeb. Kontynuując przeglądanie, wyrażasz zgodę na ich użycie. Możesz zarządzać swoimi preferencjami w ustawieniach przeglądarki. Dowiedz się więcej o naszej polityce prywatności i plikach cookies w zakładce „Polityka prywatności”.